Prohlášení o GDPR
Mgr. Andrea Pišvejcová pro epravo.cz: Evropská společnost (Societas Europaea) jako forma obchodní korporace založená v souladu s Nařízením (ES) č. 2157/2001 ze dne 8. října 2001 o statutu evropské společnosti (SE) („Nařízení“) a zákonem č. 627/2004 Sb. o evropské společnosti („Zákon“) je v České republice ve srovnání s jinými státy Evropské unie poměrně populární.[1] Před přijetím zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích („ZOK“), byl důvodem obliby této formy obchodní korporace patrně fakt, že umožňovala monistickou strukturu řízení společnosti,[2] v úvahu rovněž připadal určitý dojem prestiže.[3] V praxi se lze dále setkat i s tím, že je tato forma společnosti využívána pro holdingové společnosti, do nichž má vstoupit investor, kdy strany počítají s tím, že podíly ve společnosti budou dále prodávány, a možnost později přemístit sídlo se jim pro tento případ jeví jako výhodná i s ohledem na daňové otázky.
Naprieč celou Slovenskou republikou už dlhé roky prebiehajú početné konania ohľadom G-komponentu, teda poplatku za prístup do distribučnej sústavy. Najnovšie sa vec dostala znova pred Ústavný súd SR.…
Nejvyšší soud ČR se ve svém nedávném usnesení ze dne 1. dubna 2021, sp. zn. 20 Cdo 2432/2020 („Rozhodnutí NS“) vyjádřil k dosud dovolacím soudem neřešené otázce, zda rozhodnutí o uznání cizího…